Blog

Latest News and Updates

insulation-2.jpg

Kodu soojustamine toob hubase tunde ja kokkuhoiu

Kodu soojustamine tuleb reeglina kõne alla siis, kui kätte on jõudmas talv ning oosata on külmemaid ilmasid. Võib juhtuda, et te ei ole rahul sellega, kui soe on teie kodu talvel ning leiate, et tleb tegelema hakata soojuspidavuse parandamisega. Igal koduomanikul on vaja kindlasti otsustada, millist süüpi soojustamist ning mis mahus ta vajab. Õige soojustus õigetes kohtades tähendab kindlasti väiksemaid elektriarveid. Tundub olevat lihtne, kuid arvestades seda, kui palju on kehvalt soojustatud maju tänapäeval, on selge, et mitte igaüks ei ole sellest veel teadlik.

Kuidas mõõta?

Igal koduomanikul on vaja kindlasti otsustada, millist süüpi soojustamist ning mis mahus ta vajab. Parim võimalik viis selle teada saamiseks on helistada elukutselistele soojustusega tegelevatele firmadele ning telida energiaaudit. Nemad viivad läbi maja põhjaliku mõõdistamise ning hindamise, mille käigus tuvastatakse kõik kohad, kus on tekkinud tuuletõmbus ning kust maja oma soojust kaotab. Mistahes tüüpi soojusutuse efektiivsust mõõdetakse kasutatava materjali soojapidavuse väärtuse kaudu (R-väärtus), mida arvutatakse siis iga sentimeetri kohta materjali paksusest.

Soojapidavuse väärtused erinevad kliimati ning ka ehitise ülesehituse osas. Mõõdukalt soojas kliimas peaks olema sobiv hulk soojustust seinas ja põrandates vastav R-11-le, kuid näiteks pööning soojapidavuse näitaja peaks olema R-19. Veidi külmema kliimaga piirkondades peaks aga olema R-19 soojuspidavuse näitaja piisav seintele ning põrandatele, kuid R-30 pigem katusele. Külmas kliimas on näitajad veelgi kõrgemad, ulatudes R-19st seinte ja põrandate puhul, kuni umbes R38 kuni R49-ni lagede ja pööningupiirkondade puhul.

Kui näiteks temperatuur talvel oluliselt langeb, siis soojenenud õhk suundub üles lae alla. Teie peate seega õhku soojendama kas radiaatorite või muude küttesüsteemidega ning seetõttu tõusevad ka teie küttearved. Maja soojustamisega saavutate aga selle, et lisate majale ue kihi soojapidavaid materjale just nendesse kohtadesse, mis annavad ära kõige rohkem soojusenergiat väikeste avade või pragude kaudu.

Jahe tuba – suurem arve

Paljud on kindlasti tähele pannud, et töölt koju tulles on toad veidi jahedad. Kiire pilk akendele ja ustele näitab, et need on korralikult suletud, kuid toas on siiki üsna jahe. Mis siis seda põhjustab, et tuba on kuidagi külm? Vastus peitub enamasti seintes. Kui seinad ei ole korralikult soojustatud, siis võimaldavad need väljas oleval jääkülmal õhul sisse hiilida ning seega muutub teie kodu oluliselt jahendamaks. Keerate kiiresti keskkütte kõrgemale temperatuurile ning mõne tunni pärast on elamine soe ja mõnus.

Kõige lihsam ning taskukohasem soojustuse parandamsieks on pisikeste pragude kinnipanemine,  kuna pragude kinnipanemise materjale on ehituspoodides laialt saadaval ning selle tööga saab igaüks kerge vaevaga hakkama. Pisikesed praod ning väikesed vahed uste ja akende ümber ei prugi küll silma riivata, kuid need on piisavalt suured, et nende kaudu pääseks majast välja umbes 20% kodusoojusest. Seega on nende pragude kinnipanemine ülioluline selleks, et nende kaudu külm õhk majja tungida ei saaks ning ka soe välja ei pääseks. Selliste piirkondade hulka kuuluvad lisaks uste ja akende pragudele ka võtmeaugud, ningvahed põrandalaudade vahel, mis tuleks samuti hoolega kinni panna, et vältida soojakadu.

 

 

LiinaKodu soojustamine toob hubase tunde ja kokkuhoiu
Share this post

Join the conversation

Related Posts